روغن زیتون 5 لیتری قند خون را کاهش می دهد

هیچ درخت یا گیاه دیگری، به استثنای گندم، در تاریخ گونه ما به اندازه زیتون اهمیتی نداشته است که بتواند بر تغذیه، فرهنگ و مذهب تأثیر بگذارد و در تولد تمدن مدرن مدیترانه کمک کند.

شاخه های خمیده و غیرقابل انحراف درختان زیتون چشم انداز مدیترانه را شکل داده اند و میوه های آنها به تمدن های متعددی از خاورمیانه گرفته تا یونان، از ایتالیا تا اسپانیا کمک کرده است.

پلینی بزرگتر در رساله معروف خود تاریخ طبیعی نوشت: «دو مایع به ویژه برای بدن انسان خوشایند است:  زیتون و روغن زیتون 5 لیتری

نفت یک ضرورت مطلق است و انسان در تلاش برای به دست آوردن آن اشتباه نکرد.

برای درک اینکه چه زمانی درخت زیتون برای مردمان مدیترانه ضروری شد، لازم است سفری به گذشته داشته باشیم، به هزاران سال قبل برگردیم و سعی کنیم ریشه این گیاه خاص را درک کنیم.

زیتون

اعتقاد بر این است که اولین کشت درختان زیتون که امروزه می شناسیم، حدود شش تا هفت هزار سال پیش در نواحی خاورمیانه و در منطقه ای منطبق با ایران باستان و بین النهرین آغاز شد.

در اینجا درخت زیتون وحشی اهلی شد و برای اولین بار روغن آن تولید شد.

از عصر مفرغ، این ماده گرانبها به لطف بازرگانان که بین سوریه، لبنان، اسرائیل، فلسطین، مصر، یونان و ایتالیا حرکت می‌کردند، مانند آتش‌سوزی گسترش یافت و به مرور زمان ارزش اجتماعی-اقتصادی فزاینده‌ای پیدا کرد.

ترال و همکاران تفاوت های ژنتیکی بین درختان زیتون وحشی و پرورشی را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد تا منشا درخت زیتون مدرن اروپایی، Olea اروپایی را ردیابی کند.

به گفته این محقق، تولد درخت زیتون مدرن پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود، زیرا از تلاقی 11 گونه مختلف ناشی می‌شود.

یک چیز مسلم است، با این حال، درخت زیتون از زمان های بسیار قدیم بخشی از فلور مدیترانه بوده است، گرده فسیلی از جنس Olea در واقع در چندین کشور مدیترانه ای مانند مقدونیه و یونان یافت شده است، در حالی که قدمت برگ های فسیل شده به حدود 37 هزار سال پیش در جزیره یونانی سانتورینی پیدا شده است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.